Sledoval ty šťastně rozdováděné děti s vysvědčeními v ruce a najednou se v něm vzedmula vlna závisti. Záviděl školákům jejich mládí i dva měsíce prázdnin, tu bezstarostnou šestinu roku. Tábory, napadlo ho vzápětí. Už jim zase začínají taky letní tábory.
Nikdy na žádném nebyl. V mládí po tom ani trochu netoužil, později toho litoval. Člověk má vyzkoušet všechno, uvědomoval si teď, v poměrně pokročilém věku. Jenže na tábor už je v mém případě pozdě, věděl. Musel si vystačit s tím, co o táborech slyšel od jiných, co si o nich přečetl v knížkách nebo novinách. Nebo co si o nich vyfantazíroval.
„Víš, kdy a jak jsem vlastně přišel o panictví?“ zeptal se ho jednou na jakémsi bujarém večírku kolega z práce. A bez otálení hned odpověděl: „Na táboře. Bylo mně třináct, té praktikantce sedmnáct. Nedala mi žádnou šanci se bránit. Já se ale ani bránit nechtěl. Líbilo se mi to.“
Tábory, zamumlal si polohlasně a ve své hlavě tím roztočil film vzpomínek. Na to, jak vyprovázel svou malou dceru na její první prázdninový pobyt pod stany. Bála se toho, nechtělo se jí tam. Nechtělo se jí tam tak moc, že cestou k táborovému autobusu se v trolejbuse dokonce pozvracela. Nakonec se vrátila nesmírně nadšená.
V jiné vzpomínkové scéně hrál hlavní roli jeho patnáctiletý syn. Z autobusu přivážejícího táborníky vystoupil mezi posledními. Vedl se za ruku s jakousi dost vyspělou dívkou. Přišel k němu a povídal: „Táto, dovol, abych ti představil Marcelu. Díky ní to byl nejkrásnější tábor mého života.“
Tábory, zamumlal si ještě jednou. Tentokrát o něco hlasitěji. Jen ať si jich užijí, dokud mohou, říkal si. Vždyť já mám přece taky svůj tábor. Příjemný, milý, spolehlivý, nenapodobitelný. Navíc celoroční, s téměř nepřetržitým provozem. Měl tím na mysli útulnou hospůdku se stejnojmenným názvem.